EXPO XXI Warszawa
30 & 31 maja 2023

Wystawy i seminaria 2022

Data:
wtorek 15 listopada 2022

Czas:
13:00 - 14:00

Magdalena Federowicz-Boule - Tremend

Jak świadomość dbałości o środowisko zmieni oczekiwania inwestorów? Czy jesteśmy w początkowej fazie mentalnej rewolucji?

To my jako architekci powinniśmy dawać przykład świadomego projektowania z dbałością o minimalizację śladu węglowego. To po naszej stronie leży przekonanie inwestora o takiej konieczności.

 

Często przeprowadzamy metamorfozy - hoteli, centrów handlowych czy innych przestrzeni komercyjnych. Podczas tych realizacji, tam gdzie to możliwe, wykorzystujemy elementy zastane w danym miejscu, odnawiając je i nadając zupełnie nowy charakter. Tak jest w przypadku hotelu w Paryżu, tak było między innymi w przypadku warszawskiej fabryki FSO, w której obecnie mieści się centrum targowo kongresowe Global Expo. Zachowano konstrukcję budynku, stare suwnice oraz lampy, przywracając im dawną świetność. Pomalowane i odnowione, stały się integralną częścią całego projektu, pozwalając zachować postindustrialny charakter przestrzeni, bez generowania odpadów.

 

Nie ma mowy o świadomym projektowaniu bez wprowadzania alternatywnych źródeł energii. Oczywiście, wszystko zależy od inwestora, budżetu oraz skali projektu. Na polskim rynku nie brakuje jednak przykładów, które udowadniają, że samowystarczalność energetyczna budynku jest możliwa. Jednym z nich jest projekt Dworca Metropolitalnego w Lublinie, który trafił na tak zwaną “krótką listę” prestiżowego konkursu World Building of the Year. Bryła budynku została skonstruowana w taki sposób, by w jak największym stopniu zminimalizować zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania dworca. Pozwolą ją pozyskać panele fotowoltaiczne znajdujące się na dachach przystanków autobusowych, zapewniając prąd niezbędny dla tego obiektu.

Powrót do strony głównej

architect 
meets 
innovations

Inne kraje

Join the conversation #ATWPL

Media 2022

 

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2022