EXPO XXI Warszawa
30 & 31 maja 2023

Wystawy i seminaria 2022

Wystawa materiałów OXYGEN pod kuratelą MaterialDriven

Powietrze, którym możemy obecnie oddychać, zawdzięczamy maleńkim organizmom produkującym tlen miliardy lat temu. Tlen jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku, a mimo to jest niezbędny do tego, by na Ziemi mogło istnieć życie. Powietrze składa się z mieszaniny kilku gazów obecnych w atmosferze, a tlen jest uznawany za jeden z jego podstawowych składników. W idealnych warunkach powietrze w atmosferze zawiera odpowiednią ilość tlenu dla bezpiecznego oddychania. Jednak niekiedy poziom tlenu może spaść z powodu innych toksycznych gazów wchodzących z nim w reakcję, co powoduje zachwianie równowagi, które jest szkodliwe dla wszystkich ekosystemów na naszej planecie.

Poza lasami deszczowymi, większość tlenu produkowana jest przez plankton w oceanach, czyli przez dryfujące rośliny, algi i niektóre bakterie zdolne do fotosyntezy. Niestety długoterminowe obserwacje wykazują, że stężenie tlenu gwałtownie spada z powodu ocieplania się powierzchni wód.

Ponadto globalne ocieplenie wywoływane przez toksyczne, produkowane przez ludzi związki chemiczne uwalniane do atmosfery, również przyspiesza niszczenie chroniącej nas warstwy ozonowej, która składa się z cząsteczek tlenu.

W tym roku, w związku z coraz mniej stabilną sytuacją na świecie, w którym staliśmy się ostrożni wobec infekcji przenoszonych w powietrzu, którym oddychamy, a które jest nam tak niezbędne do życia, ochrona potrzebnego nam tlenu stała się sprawą priorytetową. Podobnie zresztą jak zapewnienie ciągłego dopływu nowego tlenu z naszych oceanów i ekosystemów oraz rozwój „zielonej chemii”, która współpracuje z naturą, aby chronić nasz delikatny ekosystem, a nie działa przeciwko niemu.

Wystawa pod kuratelą MaterialDriven zbada kluczową rolę, jaką odgrywa projektowanie mające na celu pomoc społeczeństwu poprzez zapewnianie mu ochrony przed zanieczyszczonym powietrzem, jak również jego aktywne oczyszczanie i regenerację. Zagłębiając się w wystawę zwiedzający poznają innowacyjne rozwiązania dostępne dla projektantów i architektów, które pomogą im zabezpieczyć naszą przyszłość i pozytywnie wpłynąć na otaczający nas świat.

Od materiałów, które przyczyniają się do produkcji lepszego, czystszego powietrza wpływającego na dobre zdrowie i samopoczucie ludzi, poprzez materiały chroniące nas przed zanieczyszczonym środowiskiem, aż po innowacyjne rozwiązania, które kwestionują tradycyjne procesy produkcyjne – zwiedzający mają szansę odkryć zdrowe alternatywy, takie jak tworzywa sztuczne i skóry na bazie roślin, które sekwestrują dwutlenek węgla, nowe i biopochodne formaty murów, naturalnie zachowujące się materiały, nietoksyczne rozwiązania bazujące na barwnikach bakteryjnych, jak również materiały powstałe w oparciu o zanieczyszczenia i pochłaniające zanieczyszczenia.

www.materialdriven.com

Powrót do strony głównej

architect 
meets 
innovations

Inne kraje

Join the conversation #ATWPL

Media 2022

 

 

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

We współpracy z