Global Expo Warszawa
30 & 31 marca 2022

A@W Newsletter

Dom z powietrza i światła

30 listopada 2021

Natascha Drabbe: „Nasz cały dom jest wnętrzem, nie ma strony zewnętrznej”

Czytaj więcej

Nadchodzi nowe

30 listopada 2021

Ponieważ zasoby nieodnawialne Ziemi nieustannie się zmniejszają, w przyszłości będziemy musieli ponownie wykorzystywać większość materiałów budowlanych. Ale jak sprawić, żeby wszystkie elementy na nowo do siebie pasowały?

Czytaj więcej

Materiały przyszłości

30 listopada 2021

Pandemia i zmiany klimatyczne przyspieszyły w znacznym stopniu nie tylko myślenie o nowych technologiach w zakresie bezpieczeństwa, oszczędności czasu i jakości, ale przede wszystkim w kontekście zmiany w podejściu do wartości jakimi chcemy się kierować, zarówno przy dokonywaniu wyborów dotyczących naszego codziennego życia, jak i planowania długoterminowych inwestycji i poszukiwania nowych rozwiązań. 

Czytaj więcej

Sklep po pandemii - nowy scenariusz handlu

14 września 2021

Jak teraz będzie wyglądał handel detaliczny?

 

W ciągu ostatnich lat mówi się o śmierci handlu detalicznego. Skandynawia jest tutaj przykładem zjawiska, które wykazuje znaczne fluktuacje w dotychczasowym trendzie. W samej Szwecji w ciągu pięciu lat zamknięto 350 z 1475 funkcjonujących sklepów odzieżowych. To likwidacja prawie 25% wszystkich sklepów w tej branży w ciągu pięciu lat. Praktyczny scenariusz zakłada, że domy towarowe i centra handlowe mają stać się centrami dystrybucji dla takich graczy jak Amazon itp. Czy handel detaliczny naprawdę umiera?

Czytaj więcej

Dom na wzgórzu - architekt i jego dom

14 września 2021

Pobudowany na wysokości 1180 m n.p.m. dom architekta, Jana Karpiela- Bułecki, współwłaściciela pracowni architektonicznej „Karpiel Steindel Architektura” to dowód na to, że można zatrzymać tradycję i  jednocześnie podążać za nowoczesnością. Swoją formą dom nawiązuje do archetypu architektury wsi podhalańskiej. 

Czytaj więcej

Prefabrykacja 2.0 – nowy rozdział

14 września 2021

Problemy współczesnego świata coraz częściej prowokują nas do świadomego, dobrze przemyślanego poszukiwania rozwiązań technologicznych mających znaczący wpływ na kwestie związane ze zmianami klimatycznymi, podejściem do środowiska oraz rozwojem ośrodków miejskich. Takie podejście sprawia, że współczesne budownictwo coraz częściej sięga do technologii prefabrykacji, której koncepcja sięga czasów rzymskich. 

Czytaj więcej

W poszukiwaniu przestrzeni

6 lipca 2021

Okna, przez które można podziwiać przyrodę, korzenne zapachy i świeża bryza lub po prostu spacer boso po własnym ogrodzie: jest wiele powodów, aby przenieść się na wieś. Ale obecnie jest jeden szczególny: wielkie metropolie z ich zagęszczeniem powoli tracą swój urok.

 

Przekład tekstu: Barbara Jahn

 

Czytaj więcej

Oszczędzanie wody zaczyna się w głowie

6 lipca 2021

Za pięć dwunasta? Nie. Raczej wybiła dwunasta. Podczas używania wody dyscyplina jest więcej niż pożądana, i to już od momentu, gdy tylko zamierzasz odkręcić kran. W branży sanitarnej istnieje już wiele dobrych pomysłów na oszczędzanie zasobów. Ale można jeszcze więcej. O wiele więcej.

 

Przekład tekstu: Barbara Jahn

Czytaj więcej

70 m²: szansa czy zagrożenie?

6 lipca 2021

Polski Ład zaproponowany przez rząd zawiera kilka programów związanych z budową domów. Rząd przedstawił swoje pomysły, z których jasno wynika, że daje on możliwość stawiania budynków do 70 mkw. w uproszczonej procedurze.

 

Autor: Anna Domin

Czytaj więcej

Odpowiedzialność ekologiczna i swoboda twórcza

11 maja 2021

Kolekcja farb proszkowych SuprAnodic firmy Axalta Coating Systems inspiruje do nowych rozwiązań w architekturze i designie. Gwarantuje metaliczny wygląd w modnych kolorach o bardzo wysokiej trwałości z gwarancją jakości Alesta® SD SuperDurable.

Czytaj więcej

Ekologiczna architektura = zrównoważony produkt

11 maja 2021

Jednym z najważniejszych atrybutów zrównoważonego produktu budowlanego jest to, jak długo wytrzyma, zanim będzie trzeba go wymienić. Jeśli produkt wymaga wymiany co 10 lat, ogólny wpływ produktu na środowisko i koszt dla jego właściciela jest znacznie większy niż produktu, który wymaga wymiany co 30 a nawet 50 lat.  

Czytaj więcej

Historia od koncepcji po wdrożenie

11 maja 2021

Za każdym produktem stoi proces. Zespół przechodzi przez wiele etapów: od koncepcji, przez testy, aż po wdrożenie na produkcję. Jak to wygląda w przypadku nowoczesnego oświetlenia? Poznaj historię AQForm – polskiego producenta oświetlenia.

Czytaj więcej

Jak rozdzielić pracę zdalną i życie rodzinne

11 maja 2021

Wygląda na to, że zdalna praca z domu jeszcze przez dłuższy czas będzie stałym elementem naszego życia. Zastanówmy się więc nad tym, jak rozdzielić nasze życie biurowe z życiem domowym dzięki wykorzystaniu ciekawych rozwiązań w zakresie przechowywania, technologii, wykorzystania roślin i wzornictwa, abyśmy mogli odzyskać dla siebie wieczory, weekendy i inne wolne chwile oddzielone od życia zawodowego.

 

Przekład tekstu: Helen Parton 

Czytaj więcej

Jesteś piękny, w środku i na zewnątrz

11 maja 2021

Doskonale wiadomo, kiedy dokładnie rozpoczęła się rewolucja „inside-out”: 31 stycznia 1977 roku. Tego dnia w Paryżu otwarto bowiem Narodowe Centrum Sztuki i Kultury im. Georges'a Pompidou. Wówczas to po raz pierwszy instalacje techniczne, takie jak rury, kanały, zawory i łączenia, oplotły bryłę budynku od zewnątrz i stały się bohaterem architektury.

 

Przekład tekstu: Catherine Osborne, w oparciu o artykuł Nory Santonastaso z design | outfit

Czytaj więcej

Nie zabierajcie nam ogrodów – Epidemia „betonozy” w Polskich miastach.

11 maja 2021

“Nie było nas był las, nie będzie nas będzie las” tylko czy na pewno? Patrząc na to, jak w szybkim tempie zalewamy nasze miasta betonem, wydaje się, że to przysłowie staje się marzeniem sennym, historią, która może się już nie powtórzyć.

 

Autor: Anna Domin

Czytaj więcej

Jesteśmy architektami światła

13 kwietnia 2021

Nowoczesne rozwiązania w klasycznej formie


Światło pomaga w użytkowaniu budynku, ale także eksponuje jego architektoniczne piękno, a nierzadko staje się integralną częścią architektury. Dopasowanie oświetlenia do konkretnego obiektu jest zadaniem złożonym, wymagającym przemyślenia wielu aspektów - począwszy od funkcji, przez wizję architektoniczną, po efektywność energetyczną i założenia budżetowe.

Czytaj więcej

Projektowanie biofilne wreszcie nabiera na znaczeniu

13 kwietnia 2021

McDonald’s być może nie jest miejscem, w którym można by się spodziewać znaczących inwestycji w holistyczne połączenie świata architektury i przyrody. Jednak na początku tego roku ta kultowa sieć fast-foodów otworzyła w parku rozrywki „Walt Disney World” w Orlando na Florydzie restaurację o zerowej emisji dwutlenku węgla, której projekt jest zakorzeniony w biofilii, dynamicznie rozwijającym się obecnie trendzie architektonicznym.

Czytaj więcej

Architektura nowych wartości

13 kwietnia 2021

„Po pierwsze nie szkodzić”- tak za słowami Beatrice Galilee, można w jednym zdaniu określić rolę współczesnej architektury wobec nowego, post-pandemicznego, a właściwie jeszcze całkiem pandemicznego świata.

Czytaj więcej

Kiedy małe oznacza małe

13 kwietnia 2021

Powiedzenie „nawet w najmniejszej chacie znajdzie się miejsce” nabierze w nadchodzących latach i dziesięcioleciach nowego znaczenia. Wiąże się to bowiem z nową mieszkaniową rzeczywistością. Nadszedł czas, aby już teraz pomyśleć o mieszkalnictwie w kontekście przestrzeni, najlepiej pod kątem „downsizingu”, który w zasadzie może stać się jego kolejną aktualizacją naszych czasów.

Czytaj więcej

Marmoleum – ekologiczne rozwiązanie podłogowe

13 kwietnia 2021

W ostatnich latach na skutek zmian klimatycznych zachodzi wiele niepokojących zjawisk, takich jak globalne ocieplenie, susze, powodzie czy huragany. Wybierając świadomie neutralne dla środowiska materiały budowlane, wykończeniowe i do wnętrz, możemy powstrzymać globalne zmiany klimatu. Jednym z takich produktów jest naturalna podłoga Marmoleum firmy Forbo.

Czytaj więcej

Poprawa stanowiska pracy

13 kwietnia 2021

Praca zdalna i hybrydowa to obecnie gorące tematy. Oba wymagają cyfrowych urządzeń dla użytkownika końcowego, bez których elastyczne czynności biurowe byłyby niemożliwe. Dzięki nowym gniazdom JUNG ze złączem USB można je teraz szybko naładować.

Czytaj więcej

Co porusza architektów i projektantów?

9 marca 2021

Zupełnie nowa koncepcja eventu i newslettera na polskim rynku.

Wyjątkowy i cieszący się niepodważalnym powodzeniem format targów ARCHITECT@WORK, który działa w 15 różnych krajach i 30 lokalizacjach, nieprzerwanie się rozwija.

Czytaj więcej

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Design & Plan

Pod oficjalnym patronatem Oddziału Warszawskiego SARP